Zakkum

Zakkum çiçeği familya olarak Apocynaceae familyasından gelmektedir. Çok hoş bir görüntüsü olmakla birlikte rengarenktir. bir çiçektir. Çiçekleri pembe, kırmızı ,beyaz ve sarı gibi renklerde açmaktadır. En çok rastladığımız rengi ise , pembe renkli olandır. Sadece dışarıda değil aynı zamanda evde de rahatlıkla yetiştirilebileceğiniz zakkum hem çalı şeklinde bir görüntüye sahiptir hem de boyu altı metreye kadar uzayabilmektedir.

Eğer bu çiçeği evde yetiştirmeye karar verirseniz; özellikle yaz mevsimi geldiğinde mutlaka dışarda bulundurmanız gerekir. Yol kenarlarında ve parklarda sıkça rastlayabileceğiniz zakkumu evinizde balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Zakkum ağacı aynı zamanda Zıkkım ağacı olarak da bilinmekle birlikte ;Akdeniz de sahil kesimlerinde yetişir.

Zakkumun en önemli özelliklerinden bir tanesi de zehirli bir bitki özelliği taşımasıdır. Şayet evinizde hayvan besliyorsanız ve çocuğunuz varsa, evinizin içinde yetiştirmemeniz de fayda bulunmaktadır. Güneş ışığını sevmekle birlikte asitli ve kireçli olmayan toprak seçimi de önemlidir. Zakkumunuz bahçenizde ise; toprağının kuru kalmamasına dikkat etmeniz gerelir.

Bahçenizde zakkumunuz varsa veya yetiştirecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Zakkum güneş ışığını sever, gölge ile arası yoktur. Toprak seçimi yaparken, çok fazla bir özellik aramanız gerekmez sadece çok fazla kireçli ve asitli olmayan toprak tercih etmenizde fayda var. Hatta toprağının biraz humuslu olması da iyi olur. Saksıda yetiştiriyor iseniz de ;kuru kalmaması önemlidir.