Vajinismus Sorunu

Vajinismus Sorunu

Vajinismus sorunu kadınlarda görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Kadının erkekle ilişkiye girememesi sorunudur. Bunun nedeni tamamen psikolojiktir. Kadının vajinasının dar olmasıyla ya da kızlık zarı ile bir bağlantısı yoktur. İnsanların bu sorun hakkında yanlış bildiği şeylerden bazıları da bunlardır.

 Vajinismusun Hissettikleri Nelerdir?Vajinismus Sorunu 

Vajinismus olan kişi cinsel ilişki sırasında paniğe girer. Penisin vajinaya girmesine engel olur. Bacaklarını kapatıp birden ağlamaya başlar ve ilişkiden kaçar. Cinsel ilişkiye girmek istese de vücudu buna izin vermez. Kasları kasılır ve vücudu gerilir. İlişki esnasında eşini iterek kendisinden uzaklaştırır. Sonrasında kendisini çok kötü hissedip, utanır, hayal kırıklığı yaşar ve kendini suçlar. Kişi bu durumun bir hastalık olduğunun bilincine varıp psikolojik tedavi sürecine geç kalmadan başlamalıdır. Çünkü bu psikolojik kaynaklı bir rahatsızlıktır, kişinin kendisini suçlaması yersizdir.

 Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Psikolojik temelli bu hastalığın tedavisi oldukça basittir.3 ile 5 seans arasında çözülebilen bu sorun tamamen kişinin kaygılarını çözme üzerine kurulmalıdır. Kişi neden ilişkiye girmekten korktuğunu danışanına ayrıntılı olarak anlatmalı danışanı da anlatılanları dikkatlice izleyip sorunu en kolay şekilde ve kısa sürede çözmek için bir yöntem belirlemelidir. Tedavi sürecinde önemli olan hastanın başarabileceğine inanması ve bunu istemesidir. Çünkü hastalık psikolojik kaynaklıdır ve tedavisinde de kişinin rızası önemlidir. Tedavinin başarıyla sonuçlanması için evli kişilerde eşlerinin de desteği önem arz etmektedir. Çünkü toplumsal baskılar karşısında hastanın eşinin kendisini desteklediğini ve yanında olduğunu bilmesi hastalıkla mücadele etmesini sağlayacaktır.

 Vajinismusun Erkek Eş Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Erkek eş sorunu kendinde görebilmekte ve kendini suçlayabilmektedir. Bu durum da zaten yıpranmış evliliğin sonuçlanmasına kadar yol açabilmektedir. Ya da erken boşalma, cinsel isteksizlik, cinsel ilişkiden korkma gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden vajinismus sorunu ertelemeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Eşler bazen cinsel ilişkinin şart olmadığı, evliliğin ilişkiye girilmeden de devam edeceğini, sevginin ilişki ile ölçülemeyeceğini düşünüp tedavi olmasalar da esasen ilişkiye girmek isteyip giremedikleri düşünülürse bunun hastalık olduğunun farkına varılıp tedavi edilmeleri gerekmektedir.