Takım Sporları Nelerdir?

Spor, belli düzen ve ritim içinde yapılan hareketlerin bütünüdür. Sağlık ve mutluluk getiren yegane alanlardan biridir. Pek çok farklı dalı olan spor, bireysel sporlar ve takım sporları olarak ikiye ayrılabilir. Burada biz, genellikle arkadaş çevresinde, aile ortamında ya da sosyal bir alanda birlikte yapılan, ekip çalışmasına dayanan ve bir kaç kişinin ortak hedefe odaklanmasını sağlayan sporlardan bahsedeceğiz. Yani takım sporlarından.

Profesyonel olarak yurt içi, yurt dışı ya da bölgesel müsabakalara hazırlanan gruplar dışında, sıradan insanların bir araya geldiklerinde tercih ettiği takım sporları da vardır.  Takım sporları, öncelikle takım ruhu gerektirir. Daha sonra profesyonelliğe göre antrenmanlar ve eğitimler yapılır. Sporcular dışında, hobi ve boş vakitleri değerlendirmek için yapılan takım halindeki sporlarda ise belli kuralları bilmek, oynamak için yeterlidir. Takım sporlarına; futbol, basketbol, voleybol, beyzbol, buz hokeyi, çim hokeyi, hentbol ve paintball örnek verilebilir. Futbol genellikle 11 kişilik iki takımın rakip takımın kalesine topu göndermek esasına dayalı bir spordur, ayak ile oynanır. Basketbol, genellikle 6 kişilik takımlar halinde oynanan oyunda amaç, rakibin potasına basket atmaktır ve elle oynanan bir oyundur. Voleybol, sahayı kesen bir filenin üzerinden topa elle vurarak, rakip takımın oyun alanına düşürmeyi amaçlayan bir spordur. Beyzbol, atıcı, top tutucu gibi unvanlara sahip oyuncuların belli kurallar çerçevesinde rakipten daha çok puan alma esasına dayanan spordur. Buz hokeyi, 6 kişilik takımlar halinde oynanan oyunda amaç, ucu çengel şeklindeki sopalarla diski sürmek ve rakip takımın kalesine gol atmaktır. Çim hokeyi, kısaca buz hokeyinin çim sahada oynanan şekli denebilir. Hentbol, belli kurallar dahilinde elle götürülen topu rakip takımın kalesine sokmaya dayanan bir spordur. Paintball, genellikle 4 kişiden oluşan takımların, içinde renkli mermiler bulunan özel atış silahlarıyla birbirlerini vurmalarını amaçlayan eğlence sporlarından biridir.

Günümüzde, daha çok takım sporları rağbet görmektedir. Sadece oyuncuların değil, aynı zamanda taraftar ve izleyicilerin de aynı heyecanı ve ortak hedef duygusunu hissettikleri bir spor alanıdır.