Sosyal Medya Kullanımın Yasak Olduğu Şirketler

Sosyal Medya Kullanımın Yasak Olduğu Şirketler

Sosyal medya, kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yapmış olduğu diyalog, konuşma ve paylaşımlardır. Neredeyse sosyal medya kullanan kişilerin vazgeçilmezi haline gelmiş bir durum oluştuğunun çoğu kişi farkında bile değil.

Sosyal medya kullanımı birçok özel şirket ve şirketler tarafından yasaklanmıştır. Mesela şirket içinde kişilerin iş amaçlı kullanmakta olduğu bilgisayarlar veya diğer cihazlar üzerinden sosyal medya ya giriş yaparak hem iş verimliliğini düşüren hem de işle ilgili bilgi paylaşımı yapan kişiler vardır. Bu şekilde davranış kimi zaman şirketi zarara uğratabilir veya kimi zaman ise mahkemelik olma durumu oluşturabilmektedir. Ancak bu durumdan bazı kişilerin yeterince bilgisi bulunmamaktadır.

Sosyal Medya Kullanımın Yasak Olduğu Şirketler

Bazı şirketler iş alımı esnasında bu konuyla ilgili kendi görüşünü sunarak sosyal medya kullanmaması veya kullanımının yasak olduğunu bildiren sözleşme bile imzalatmaktadır. Hatta bazı şirketler de ise buna göre tasarlanmış işletim sistemleri ve domain yazılımlar bile var.

Bazı şirketler de ise check in yapmak bile iş kuralları gereği yasak hale getirilmiştir. Bazı şirketler de ise sosyal medya hesabı üzerinden iş yerindeki paylaşılmış bir bilgi veya bir resim olması durumunda iş hakkı feshi dahi yapılmaktadır.

Genelde sosyal medyanın yasak olduğu şirketler global uluslararası hizmet sağlayan şirketlerdir, ancak günümüzde birçok kamu kuruluşunda dahi sosyal medya hesabına giriş kamu cihazıyla bağlanması yasaktır. Özel şirketler de sosyal medya kullanma durumunda kişinin başına gelebilecek birçok durum söz konusudur.

 Sosyal Medya Yasak Olması Halinde Girilmesi Durumunda Alınabilecek Cezalar Nelerdir?

Sosyal medya kullanılması durumunda işverenin iş hakkının feshi veya cezai yaptırımlar, yani işten uzaklaştırma şirket içi yazılı uyarı alma durumu yazılı uyarı sonrası devam etmesi halinde yine iş hakkı feshi yapılabilir. Bu durumunda kişi hiç bir hak iddia edemez.