Muhteşem Yüzyıl Kösem

Muhteşem yüzyıl geçtiğimiz sezon ekranlara veda etmiştir. Tam dört sezon boyunca seyircileri ekrana kilitleyen Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan’a yerini bırakmıştır. Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı, Tim’s Productions sahibi Timur Savcı, Kösem Sultan’ın yine seyircileri ekrana bağlayacak bir dizi olduğunu söylüyor. Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın büyük aşkı ve o tarihte yaşanan olaylar, taht kavgaları, harem ve saraydaki durumlar konu alınmıştı. Kösem Sultan’da ise yine aşk ve entrikalar bulunmaktadır.

Kösem sultan’ın saraya getirilmesiyle başlayan devir, 1. Ahmet’in hasekisi olduğundan sonraki dönemle devam etmiştir. Bu dönemde, herkes Kösem Sultan’a saygı göstermeye başlamıştır. Kösem Sultan dört şehzade ve iki sultan dünyaya getirmiştir. Aynı zamanda birçok hayır işinde bulunmuştur. Yardımsever ve hayırsever yanıyla halk tarafından takdir edilen bir sultandır. Fakat her devirde yaşandığı üzere bu dönemde de taht olayları en önde gelişen olaylardır. Bu olayların arkasında Kösem Sultan bulunmaktadır. Kösem Sultan, tahta oğullarını oturtup devlet idaresini oğulları küçük olduğu için eline almıştır. Bu saltanat 28 yıl böyle sürmüştür. Arada gelişen birçok kanlı olayda Kösem Sultan’ın adı geçmektedir. Saltanat sürme uğruna çocukları ve torununu öldürtmüştür. Fakat ortada çevirdiği entrikaların açığa çıkması üzerine kendisi de boğulup öldürülmüştür. Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan ile baştan başlayarak yine sarayın tarihini ekranlara taşımak için karşınızda olacaktır.

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi ile alakalı daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Kösem Sultan sitesini ziyaret edebilirsiniz. Dizi ve tarihi olaylar ile ilgili en detaylı bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz.