Buz Hokeyi Nedir?

İlk kez Kuzey Avrupalılar tarafından Orta Çağ’da oynanmış bir spordur. Esas amaç, buzun üzerinde rakip iki takımın hokey sopalarıyla sürükledikleri diski rakip takımın kalesine sokmaktır. İlk buz hokeyi maçı, daha sonra buz hokeyinin kurallarını da belirleyecek kişi olan Robertson tarafından düzenlendi. Robertson kurallarına göre dokuz kişilik takımlarla oynanan oyun, daha sonra Montreal’de kurulan bir komite kararıyla yedi kişilik olarak düzenlendi. 1909 senesinde ise Hokey Kurulu tarafından, buz hokeyinin altı kişilik takımlar halinde oynanması kararlaştırıldı.

Günümüzde her sene düzenlenen Stanley Kupası yarışlarında kazanan takıma Lord Stanley Ödülü verilmektedir. Bu yarışlar ilk kez 1893 senesinde başlatılmıştır. Oyunda bir oyuncu kalede durmak şartıyla toplam altı kişi oynar. Herhangi kural dışı bir davranışta bulunan oyuncu, tüm takımın ceza almasına ve bir süre eksik kadro olarak 5 kişi oynamasına neden olur. Üç devreden oluşan müsabakalarda, her devre 15 ya da 20 dakikadır.

Buz hokeyi tüm dünyada özellikle Amerika ve Avrupa kıtalarında popülerliğini koruyan bir spordur. Önde gelen buz hokeyi ülkeleri başta Kanada olmak üzere, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Slovakya, Finlandiya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Buz hokeyinin en iyi oyuncuları, 1917 senesinde kurulan Ulusal Hokey Ligi (NHL) bünyesindedir. Her sene bu ligde oynayan takımlar Stanley Kupası için mücadele ederler. Buz hokeyi Olimpiyatlarda hem bayan hem erkek takımlar halinde oynanmaktadır.