Begonvil

Bouqainvillea olarak da isimlendirilen Begonvil çiçeği ;familya olarak   Nyctaqinaceae familyasından gelmekte olan hem çok güzel, hem de çok hoş bir çiçektir.

Çiçek özen gösterilmek ister, sevilmek ister. Çiçek yetiştirmeyi özellikle çok seven ve bunu hobi olarak yapan insanlar vardır. Bu kişilerin yetiştirdikleri çiçeklerin arasında Begonvil de mutlaka yerini alır. Ana vatanı Güney Amerika olan begonvillerin çok fazla çeşidi mevcuttur. Çalı ve cüce olanlar bunlardan yalnızca iki tanesidir. Begonvilin sağlıklı gelişimi için ; güneşli olan alanları birebirdir ve öğleden sonraki güneş ise çiçeklerini açmasında doğru zamanlamadır. Genel özelliklerinden bahsedecek olur isek çiçek kılıfları olduğunu söylemek mümkündür ve bu kılıfların içinde de gerçek çiçekleri bulunur. Genel yapıları sebebi ile sert esen rüzgarlar ile soğukları hiç sevmezler.

Çiçeğinizi saksıda yetiştirecekseniz ve sıcak bir bölgede yaşıyorsanız kullanacağınız saksının toprak saksı olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle Begonviliniz zarar görmemiş olur ve sıcaklardan etkilenmez. Eğer hava şartları İstanbul’daki gibi ise de çömlek saksı kullanmanızda fayda vardır. Sulama yaparken; toprağının kuru olmamasına özen göstermeniz yeterlidir.