Bambu

Dracaena Familyasına mahsus olan ve suda yetişen bu bambu çeşidi; şans bambusu yani Lucky Bambu olarak da bilinmektedir. Bu bambunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de hediye verilen kişiye uğur getirdiğine inanılıyor olmasıdır. Bu nedenle son dönemlerde oldukça popüler bir bitki ve aynı zamanda hediye çeşididir. Hediye verilirken de özellikle doğum günü ve terfi hediyeleri sırasında tercih edilmektedir.

Feng Shui için de ayrı bir yeri olan bambuyu satın alırken ve satın alıp yetiştirirken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan en önemli olan husus da; satın aldığınız bambunun yapraklarının parlak ve yeşil renkli olması gerektiğidir. Köklerinin sağlıklı olması da önemli olup; bambular hediye verilirken genellikle birbirine bağlanmış bir şekilde ve suyun içinde olanları tercih edilir.

Eğer size bu şekilde bir bambu geldiyse evinizde yapacağınız ilk şey; bambuları cam bir vazo içerisine almak olmalıdır. Bambuların bakımını yapmak da oldukça kolaydır. Haftada bir defa sıvı gübre kullanmalısınız .Ancak sıvı gübrenin ölçüsünü iyi ayarlamanız gerekir. Çünkü fazla kullanıldığı takdirde bambunuz zarar görür. Evinizde aydınlık olan bir köşede bambunuz sağlıklı bir şekilde gelişecektir.