Antalya Kemer

Antalya’nın küçük ilçesi neden bu kadar çok turist ağırlıyor? Rus, alman Hollandalı, belçikalı ve birçok milletten turistler neden kemer bölgesini seçiyor? Rus turistlerin ikinci vatanı olarak görülen kemerde bizim göremediğimiz şey ne, bu bölgenin tarihi, doğası, yeşilli, mavisi neden bu kadar çok rağbet görüyor. Bu makalemizde bunların nedenlerinden ve doğasının güzellikleriyle birlikte gece hayatından bahsedeceğiz…

Antalya merkeze uzaklığı 43 km’dır. Antalya ilimizin batısında yer alır. Kemer; sırasıyla beldibi göynük, kemer merkez, kiriş çamyuva, Tekirova olarak beldelere ayrılır. kemere yolculuk Antalya’dan kemere istikametiyle başlar. Bu yolculuk sırasında kemer yoluna girdiğimizde yemyeşil bir doğanın başladığını fark ederiz. Bu yolculuğun bir kısmı sahil kenarından devam eder. Yolculuğumuz üzerindeki son tüneli geçtikten sonra karşımıza kemerin ilk beldesi beldibi karşılar. beldibi beldesi tatil köyleri, oteller ve yerli halkın yerleşiminde olan bir beldemizdir. Ana yolu takip ettiğimizde kıvrılan yollar bizi kemerin göynük devam eder. Göynük dünyaca ünlü kanyonlarıyla bilinen beldemizdir. Göynüğün ilk sapağına geldiğimizde bizi dünya karşılar. ana yoldan devam ettiğimiz zaman göynük beldesinine girmeden göynüğün etrafından kemere doğru yolumuza devam ederiz.kemere üç giriş bulunmaktadır ki biz ikinci girişten girmekteyiz çünkü daha kolaydır .bu girişte bankaların bulunduğu bir caddeden geçtikten sonra kemer saat kulesi karşımıza çıkar .kemer saat kulesinin önce sola ardında sağa tarafa dönerek ara yoldan devam ederiz.ara yolun sonuna geldiğimizde tekrar sağa doğru dönüşümüz sonrasında kemerin dünyaca ünlü eğlence mekanları inferno ile aura karşımıza çıkar .bu eğlence mekanları yaz aylarında dünyaca ünlü sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapmaktadır;İNNA gibi…

Daha sonra devam ettiğimizde yol bizi kemer marinasına götürmektedir. Bu yoldan tekrar ana yola çıktığımızda kemerden sonra bizi kiriş karşılar ve daha sonra da çamyuva denizin beklide en güzel olduğu yerdir. Ana yolumuzdan devam ettiğimiz zaman tahtalı dağının eteklerinde Olympos teleferik karşımıza çıkar. Bu yolun son kısmında otel bölgelerinin son bölümü gelir karşımıza Tekirova.

   Kemer bölgesinde sizin için dikkatinizi çekmek istediğim gezilecek yerler olarak

– Beldibi mağaraları

– Göynük kanyonu

-Kemer merkezdeki kemer saat kulesi ve kapalı yolu

-ldyros antik kenti

-Selçuklu av köşkü

-Phaselis antik şehri

-Olympos teleferik sistemi

-Olympos antik şehirleri

Bu yerler tarihi dokularını korumuş ve zamanla birçok ülkeden turist çekmeye başarmıştır. Kemer tarihi doğası ve denizi ile en muhteşem bir doğaya sahiptir.

Turizm danışma bürosunun verilerine göre kemere 2013 yaz döneminde 542 689 bin turistin geldiği söyleniyor. Ruslar almanlar Hollandalılar ve Belçikalıların çoğunluğunu oluşturduğu bir sayıdır. bu sayı kemerin ne kadar önemli bir destinasyon merkezi olduğunu gösteriyor.

Şunu belirtmek isterim fırsatınız olurda kemere yolunuz düşerse sizin için yazmış olduğum yerlere gitmenizi tavsiye ederim. Umarım yeterli bilgiyi size aktarmış ve bu bilgiler ışığında size biraz bilgilendirmişimdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.