Akasya

Akasya ağacının hem çok hoş bir görüntüsü, hem de çok güzel bir kokusu vardır. Bu sebepten ötürü; her yerde ,özellikle bahçelerde, park ve yollarda çok fazla görmemiz mümkündür. Yaprakları küçüktür ve salkım şeklinde görüntüsü vardır. Görüntüsünden dolayı da Salkım ağacı ismini de almaktadır. Akasya aynı zamanda Acacia olarak da bilinen ve familya olarak da baklagil familyasından gelmektedir. İklim olarak ılıman iklimlerde yetişmektedir.600 adet yaklaşık bilinen türü vardır.

Akasya sert ağaç özelliğindedir ve özellikle dayanıklılığı ile bilinir. Hava koşullarından etkilenmemekle birlikte; galleghanv dağları ilk yetiştiği yer olarak bilinir. Jan Ruben bu ağacın Avrupa’da bilinmesini sağlayan kişidir.

Akasya ağacı sadece güzelliği ile değerlendirilmemelidir. Pek çok sağlık açısından da faydaları mevcuttur. Nefes darlığına ve astıma iyi gelen etkisi bilinmektedir. Beyaz, sarı ve kırmızı renkleri mevcuttur. Akasyanın türleri arasında en çok bilinen olanı ; Acacia abeileyana’dır. Bu ağacın en önemli özelliklerinden birisi yazın ve kışın yeşil ağaç şeklinde olması ve boyunun da 3 metreyi bulmasıdır. Ülkemizde çokça rastladığımız bu tür; özellikle İstanbul’da bulunmaktadır ve yollarda sıkça rastlamak mümkündür.